Tekst je prenet sa ove stranice formalne izjave OBESSU-a (Evropske srednjoškolske organizacije), automatski preved sa engleskog na srpski koristeći Google prevodilac. UNSS ne odgovara za tekst niti prevod teksta.
Pozadina
1. novembra srušila se nadstrešnica na železničkoj stanici u Novom Sadu, pri čemu je poginulo 15 ljudi, a dve su teško povređene. Istrage i istraživanja tragediju pripisuju korupciji i podstandardnoj rekonstrukciji stanice, uz učešće ministara i predsednika.
Javna komemoracija novosadskim žrtvama, koju su 22. novembra organizovali studenti i osoblje Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) Univerziteta umetnosti u Beogradu, bila je meta nasilne agresije organizovane grupe ljudi, povezanih sa vladom i vodećom strankom u Srbiji.
Nakon ovih događaja, studenti FDU su kolektivno odlučili da počnu protest tako što su blokirali zgradu svog Fakulteta i vratili je sebi. Obustavili su redovnu nastavu i ispite i počeli da praktikuju svakodnevne samoorganizovane obrazovne aktivnosti, kao i neposrednu demokratiju, kroz samoorganizovane plenume i radne grupe otvorene za svakog studenta. Njihov primer su iz dana u dan sledili i mnogi drugi fakulteti, sa više od 60 zazetih fakulteta od 80 u celoj Srbiji.
U međuvremenu, ulice u Srbiji preplavile su stotine hiljada ljudi koji su se okupili na masovnim i čestim demonstracijama podrške studentima i učenicima škola. Svakog dana (u pojedinim gradovima svakog petka), u 11.52 (tačno vreme novosadske tragedije) građani se okupljaju širom Srbije da bi 15 minuta u tišini odali počast žrtvama.
Mobilizaciji su se pridružili i đaci: na ulicama organizuju akcije solidarnosti i vraćaju svoje škole širom Srbije kako bi izdržali zahteve protesta, uz podršku svojih nastavnika koji su na strani učenika iu školama i na univerzitetima.
Ovaj narodni pokret naišao je na oštru represiju srpske vlade, kako na ulicama, tako iu školama i na univerzitetima. Konkretno, učenici su se više puta suočavali sa pretnjama i fizičkim napadima: ove napade izvode maskirane osobe, koje su građani kasnije identifikovali kao članove vladajuće partije, dok ostaje pretnja pozivanjem policije da oslobodi blokirane škole.
U manjim mestima, učenici koji učestvuju u blokadama škola i njihove porodice suočeni su sa pritiskom lokalnih članova vladajuće stranke. Direktori škola zatvaraju učenike u škole kako bi ih sprečili da odaju poštu žrtvama Novog Sada i nasilnim metodama zaustavljaju blokade škola.
Premijer je pretio i studentima i nastavnicima zbog učešća u protestima. Ove pretnje su započele tako što se prvi rok školske godine završava nedelju dana ranije kako bi se ugušio bunt učenika i njihova podrška studentskim zahtevima. Kasnije, kada je počeo drugi rok, nastavljene su pretnje javnim izjavama da studenti neće dobiti diplomu na kraju školske godine (što im onemogućava pristup sledećoj), a nastavnicima da će biti otpušteni ako podržavaju blokade.
Ministarstvo prosvete je nedavno zapretilo da će produžiti školsku godinu, u još jednom pokušaju da zaustavi proteste učenika, a istovremeno protivzakonito smanji plate i otpušta nastavnike koji protestuju.
Dok se sve to jedva vidi kroz srpske medije – koji su za većinu ostali pod uticajem srpske vlade – mobilizacija raste iz dana u dan, a trenutno još uvek traje. Demonstranti su izneli PET OPŠTIH ZAHTEVA:
1) Objavljivanje kompletne dokumentacije u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice Novi Sad;
2) odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i pritvorenih tokom protesta;
3) Podnošenje krivične prijave Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) nadležnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv lica koja su u 15-minutnoj akciji fizički napala studente i profesore ispred Fakulteta dramskih umetnosti, kao i bilo kog drugog odgovornog za napade na studente i opšta javna mirna javna okupljanja;
4) momentalno potvrđivanje identiteta navedenih lica i njihovo naknadno krivično gonjenje od strane nadležnih institucija;
5) Povećanje finansiranja javnog visokog obrazovanja za 20%.
Važno je precizirati da su, pored ovih, mnogi fakulteti i škole razvili sopstvene zahteve, zasnovane na svojoj specifičnoj situaciji. Takođe je relevantno istaći da ovaj pokret, koji se bori za pravedno društvo Srbije, nije povezan ni sa jednom političkom strankom ili organizacijom.
Premijer Srbije Vučević je pre nekoliko dana podneo ostavku kao reakcija na proteste koji su u toku. Iako ovo predstavlja veliko dostignuće za pokret, njime se ne prekida jer će demonstranti nastaviti sa mobilizacijom sve dok svi zahtevi su ispunjeni.
POZICIJA OBESSU-a
Ova situacija predstavlja ozbiljno ograničenje osnovnih ljudskih prava i sloboda, uključujući pravo na obrazovanje. OBESSU snažno podržava borbu studenata, nastavnika i javnosti u Srbiji. Delimo odgovornost da pomognemo koliko god možemo, počevši od širenja znanja o trenutnoj situaciji.
Pozivamo sve nacionalne i međunarodne institucije, kao i organizacije civilnog društva, da zauzmu stav u osudi delovanja Vlade Srbije i podrže protest koji je u toku. Ovo je u skladu i komplementarno sa drugim pozivima na akciju i solidarnost koje je OBESSU podržao, kao što su:
Predlog Evropskog foruma mladih „Osuđuje kršenje prava mladih i ugrožavanje bezbednosti aktivista u Srbiji“;
Poziv Savetodavnog veća za mlade Saveta Evrope za angažovanje u zaštiti omladinskih aktivista, sa direktnim osvrtom na situaciju u Srbiji
Izjava Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta o pravu na mirno okupljanje u Srbiji | EESC;
Pozivamo studente širom Evrope i šire da se solidarišu sa srpskim studentima i slede njihov moćan primer, boreći se za svoja prava u svakoj zemlji, istovremeno pokušavajući da se međusobno povežu na međunarodnom planu.