Скочи на садржај

Unija srednjoškolaca podnela predloge za izmene dva ključna zakona u obrazovanju

Unija srednjoškolaca Srbije (UNSS) aktivno je učestvovala u javnim raspravama organizovanim od strane Ministarstva prosvete povodom nacrta izmena i dopuna dva ključna obrazovna zakona.

Cilj UNSS-a bio je da kroz konkretne predloge unapredi participaciju učenika i doprinese jačanju njihovog glasa na nacionalnom nivou.

Kroz konsultacije sa svojim članstvom i analizu trenutnog stanja u obrazovnom sistemu, UNSS je pripremila dva detaljna predloga za izmene zakona. Ovi predlozi, koje možete detaljno pregledati na sledećim linkovima, donose ključne promene koje omogućavaju veći nivo uključenosti učenika u proces donošenja odluka:

  1. Predlog za izmene i dopune Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja
  2. Predlog za izmene i dopune Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju

Povezanost sa evropskim standardima i praksama

Predložene izmene oslanjaju se na principe i politike Evropske unije (EU) i Saveta Evrope (CoE) koji promovišu participativnu demokratiju, osnaživanje mladih i unapređenje obrazovanja kroz inkluziju svih relevantnih aktera. Posebno, predlozi UNSS-a reflektuju:

  • 1) Rreferentni okvir kompetencija za demokratsku kulturu Saveta Evrope: Fokus na osnaživanje mladih za aktivno i efektivno učešće u demokratskim procesima.
  • 2) EU Youth Strategy 2019–2027: Povećanje participacije mladih u donošenju odluka i razvoj politika koje uključuju glas mladih.
  • 3) Evropski standardi za školska demokratska tela: Primena modela gde učenici, kao ključni akteri obrazovnog sistema, doprinose razvoju zajednica i demokratskog društva.

Prepoznavanje Nacionalne zajednice učeničkih parlamenata (NaZUP) zasniva se na dobrim praksama zemalja članica EU koje već imaju razvijena krovna tela za participaciju učenika, omogućavajući im direktan uticaj na obrazovne politike.

Dugoročni efekti predloženih izmena

Predlozi UNSS-a predviđaju osnivanje NaZUP-a, koji bi imao ključnu ulogu u predstavljanju interesa srednjoškolaca, uključujući:

  • 1) Aktivno učešće u radu Nacionalnog prosvetnog saveta,
  • 2) Davanje predloga za spoljnu evaluaciju škola,
  • 3) Doprinos razvoju strategija i politika u obrazovanju.

Ovaj korak omogućiće da srednjoškolci budu deo formalnih procesa donošenja odluka, čime se obezbeđuje kontinuirani dijalog na teme od interesa za celokupnu zajednicu.

Važnost za svakog srednjoškolca

Predložene izmene imaju višestruke koristi:

  • – Za pojedinca: Učenici će imati priliku da kroz svoje parlamente učestvuju u diskusijama i donošenju odluka koje se tiču njihovog obrazovanja.
  • – Za škole: Jačanje učeničkih parlamenata doprinosi demokratskoj atmosferi i boljoj povezanosti učenika i nastavnika.
  • – Za sistem: Uključivanjem učenika u nacionalne procese povećava se nivo participacije mladih i unapređuje obrazovanje u celini.

Podrška dugoročnim ciljevima

Predlozi UNSS-a direktno doprinose jačanju demokratske kulture u školama, povećanju socijalne kohezije i razvoju građanskog duha kod mladih. Oni su u skladu sa strateškim ciljevima EU i Saveta Evrope za inkluzivno obrazovanje, unapređenje kvaliteta obrazovanja i aktivno uključivanje mladih u društvene procese.

Predložene izmene direktno podržavaju strateške ciljeve UNSS-a za period 2024–2026, posebno:

  • Strateški cilj 1: Doprineti učešću srednjoškolaca i njihovih struktura organizovanja u zagovaranju, primeni i praćenju javnih politika usmerenih na obrazovanje i mlade.
  • Strateški cilj 2: Osnažiti srednjoškolce i njihove strukture organizovanja za učešće u procesima donošenja odluka, angažovanje u zajednici i izgradnju ličnih i profesionalnih potencijala.

Implementacija ovih predloga predstavlja značajan korak ka ostvarivanju vizije UNSS-a o aktivnom i ravnopravnom učešću srednjoškolaca u oblikovanju obrazovnog sistema Srbije.


Kreiranje predloga realizovano je u okviru projekta “Srednjoškolska laboratorija” koji finansira Fondacija Centar za demokratiju u okviru projekta “Regional Youth Dialogue for Europe” koji podržava Evropska unija. Ova publikacija je isključiva odgovornost UNSS i ne reflektuje stavove Evropske unije niti Fondacije Centar za demokratiju.